MAGNUS "NUG" GUSTAVSSON & MATTIAS BÄCKLIN, Lackfärg, blyerts & akrylblyerts, signerad, daterad 2012.
Träd och betongblock. 122x154.
Bäcklins fantasi och tekniskt avancerade blyertsteckningar i kombination med Gustafssons hänsynslöshet inför densamma skapar en både tilltalande och obekväm värld. Deras gemensamma ansträngning blir en slags dedikation till en ogästvänlig natur med rötter, insekter och bemålade betongfundament. Konstkritikern Susanna Slöör har skrivit om utställning Deathrace, där konstnärsduon ställde ut samma typ av ödesmättade motiv: "I denna dystopiska vansinnesfärd mot undergången konfronteras vi med svarta träd, träd som vacklar, har knäckts eller fallit omkull. Dystopin har en lång tradition som motbild till modernismens framstegstro. Temat är ofta förlust. För många är skogen det yttersta hoppet och döende träd kan därför träffa hårt."
/Fredrik Anthony
Ett av hörnen med stötskada. I övrigt smärre slitage.