Biskiva i jade, diameter ca 4,8 cm. Dosa i cloisonné, med lock, polykrom dekor av blommor och fåglar, höjd ca 6 cm.
Slitage. Dosa med märken, smärre repor och nagg. Smärre pigmentbortfall. Pi-ring med nagg, och smärre repor. Ej ursprunglig ask.