Benen svartmålat trä samt metall, bordsskivan i metall infälld i trästommen.
Längd 150 cm, bredd 90 cm, höjd 77 cm
Ej tillhörande delar, borrhål. Repor, bruksslitage.
Tillverkare Fat Douglas Oy, bordsskivan av Teräskaksikko.