Betsad ek. Skuren dekor. 5 utdragbara lådor. 2 skåpdörrar, den större med infälld spegel. Bredd 104,5, djup 50, höjd 202. Nyckel finns.
Slitage, repor. Vertikal spricköppning på bakstycke.