Båda med rik dekor i polykroma färger ur famille rose-paletten. Floral dekor. Diameter ca 22,5 respektive 23,5.
Slitage, smärre nagg och repor. Sprickor. Tillverkningsdefekter, varav de mest framträdande på undersidan. Smärre missfärgning. Pigmentbortfall.