Ljusurtavla med svart stavindex med romerska siffror. Liten sekundvisare. Diam ca 36 mm. Innerboett ej i guld.
Glas med skada, nagg samt löst. Ring svår att stänga. Urtavla med smärre sprickor och slitage. Ej funktionstestad. Gravyr.