CARL WILHELMSON, Olja på duk signerad.
"Svart Häst". Utförd 1908. Duk 59 x 51 cm.
Obetydliga repor, ospänd duk.
Inköpt 1913 av Hammarström direkt av konstnären.
Privat samling.
Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under år 1908, kat. nr 134.