Mahognyfaner.
Spegelram med äggstavsdekor och hörnfleuroner, fasettslipat original glas. Bredd 91 cm, höjd 195,5 cm.
Bordet med lätt bågformad framsarg samt låda, benen dekoreras med rosetter. Tassfötter och spegel.
Bredd 81 cm, djup 40,5 cm, höjd 62 cm.
Ej tillhörande. Bordet nedkortat. Slitage, lack- och fanerskador. Renoverat och kompletterat.