Mahognyfanerade. Spegel med dekorerat krön, bredd 79, höjd 177 cm, konsol med sammankopplade ben i kontursågad skiva, längd 79, djup 38, höjd 81 cm.
Spegel med större spricka i krön, samt slitage och fanerbortfall. Senare glas. Bord med dekorskador, fanerbortfall, blekt skiva och slitage.