ROBERT THEGERSTRÖM, kolteckningar 3 st.
Kvinno och mansporträtt. Ej signerade. Bladstorlek 62 x 48 cm.
Fläckar och veck. Smärre kantskador. Oramade.
Konstnärens familj till 2012.
Utförda under 1870-talet då konstnären studerade på Academie Julian i Paris. Liknande porträtt i kol av bondkvinnor och folk ur arbetarklassen utfördes även av Carl Larsson under dennes första period i Paris, med vilken Thegerström umgicks.