PRAKTSPELDOSA, silver, turkoser, granater, pärlor, 1900-talets mitt. Totalvikt ca 2600 gram.

Förgyllt sliver med rik dekor av blå emalj, infattade turkoser, pärlor, granater. Fyra svängda fötter. Krönande genombruten knopp med skruvmekanism. Fyra luckor som döljer snurrande balerina. Höjd ca 23 cm.

Smärre slitage, fungerade vid inlämningen men för fortsatt funktion ansvaras ej.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed