Nära samtida helfranskt skinnband med fem upphöjda ryggbind och präglad förgylld dekor. Titelfält i rött. Helt guldsnitt.
Slitage, ryggen med smärre riss upptill, bläckantecningar, ej genomgången.
Namnteckning: Joh. Kinninmund resp Afzelius.