ROBERTO MATTA, mapp, "5 litographies", signerade och numrerade 47/100
Fem färglitografier: "Torner l'evenément, Le étournaux, Aux alizées, Les tortues samt Les bureau-crottes". Bladstorlek 53x75 cm. Tryckt hos Selection S.A, Geneve, utgiven av Mourlot, Paris, 1976-77. Blå linnemapp.
Vikveck, fläckar. Mappen med fläckar, skrapmärken och skadade hörn.