STOLAR, 7 st, senbarock samt rokoko, 1700-tal.

6 stolar i senbarock samt 1 stol i rokoko, samtliga med genombruten rygg och balusterbricka, lösa stoppade sitsar, kopplade ben med h-kryss.

Slitage, repor och nagg. Färgbortfall, maskstungna, torrsprickor. Kompletterade och renoverade (bl a stärkta stolramar, senare sitsar). Någon stol med lagning vid balusterbricka, någon stol med smärre skador på rygg (denna är något lös).

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed