Mahogny. Intarsia. Dörr och låda. Utdragbar skrivskiva. Beslag av ben. Listverk av mässing. Skiva av vit marmor samt gallerkant. Bredd 38. Djup 28. Höjd 79 cm.
Utdragsskiva ej utdragbar. Repor och märken. Sprickor. Skivan med lagning. Listverk med skador.