Förgylld. Antikiserande man med lyra flankerande urhus. Reliefdekor av bla musikinstrument, fyra fötter. Höjd 40 cm. 3 nycklar med pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, krönande lyran med några saknade strängar, flankerande lyran med sekundära fästen. Ej funktionstestad.