TAKLAMPA, jugend, Alice Nordin, tillskriven, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910/20-tal. Totalhöjd: 85 cm.
Krona av gjuten mässing, matt glasskål med slipad dekor. Örnar uppbärande glaskupor.
Ljusarmarna ej ursprungliga, ej funktionstestad, slitage, repor.