KAROTTER med LOCK, 2 st samt VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal.

Balusterformad vas med polykrom dekor, reserv med motiv av fågel och blommor. Höjd 26 cm. Större terrin med polykrom dekor, reserver med motiv av fåglar, dekorhänklar. Höjd 16 cm. Mindre terrin med dekor av buffel mot grön bakgrund, locket med motiv av tupp samt hänkel i form av fohund. Höjd 14 cm.

Slitage. Tillverkningsdefekter. Sprickor. Vasen saknar lock. Mindre terrin sannolikt ej ursprungligen tillhörande delar / gifta delar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed