JOHAN FREDRIK MARTIN, etsning, efter målning av Elias Martin, daterad 1777 i plåten.
Lummigt landskap med figurer och båt. "Dedie a sa majeste le roy par son tres humble tre obeissant tres fidele serviteur & sujet". Plåtstorlek ca 49 x 36,5.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Något vågigt blad.
Liljevalchs konsthall 1950.
Gripsholm inventarienummer 513.