Höjd 92. Bronserad och förgylld. Skuren dekor, krön i form av urna, underdel i form av lagerbladsfestonger. Urtavla i cremefärgad plåt med arabiska och romerska siffror. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Mindre färgbortfall. Mindre sprickor.