"Skånska Presthus" av Cavallin. "Levande textil", Svenska Turistföreningen 1988. "I fält" av Gilbert Hamilton. "Landstingen och första kammaren" av Arvid Lindman. "Jordbävningar och vulkaner" av Wilhelm Meyer. "Forna dagars Sverige 1700-talet" av Gustaf Näsström. Mm.
Smärre slitage. Ej genomgångna.