Stomme i bronserad metall. Sex svängda ljusarmar med växtdekor, behängda med slipade prismor. Mitt med slipad glasskål. Diameter 60 cm.
Glasskål ursprungligen ej tillhörande. Smärre slitage. Prismor med smärre nagg.