Rektangulär form. Fanerad. Fyrdelad pelarfot. Två lådor överst på vardera hörn. Tre lådor i sargen. Dekor av godronneringslist, pärlstav samt akantusblad. Bredd ca 89 cm, djup ca 50,5 cm, höjd ca 84,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, smuts, fläckar, stötskador. Lådorna i sargen något maskstungna. Genomgående spricka på skivan samt på pelarfoten.