STOL, barock, 1700-tal.

STOL, barock, 1700-tal.

I bok sk crownchair. Dekor av akantusblad och blommor på krönet samt tvärslån. Flätad sits samt ryggbricka. Ryggbricka med flankerade svarvade ryggståndare. Svarvade ben med volutavslut på frambenen.

Slitage, repor, smärre sprickor, förstärkningar, anlöpningar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed