RESEBESTICKSET, 6 delar, silver, modell "Olga", mest Christian Hammer, Stockholm 1860-71. Tot ca 250 gram.

Bordsgaffel, bordskniv, bordssked, tesked. L 15-23,5 cm. Servettring, bägare. H 3-5,8 cm. Originaletui från Christian Hammer. L 31 cm.

Slitage, bucklor, gaffeln med sneda tenar, knivbladet av järn lossnat från skaftet. Graverade initialer och årtal. Etuiet saknar en hake.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed