Vas, skålfat och skålar. Dekor i underglasyrblått. Vasens höjd 5 cm. Skålarnas diam 10,5-14,5, fatens diam 14-21 cm.
Samtliga delar med naggar. Vasen med kraftig krackelyr. En skål med omfattande lagning, målad med bronsering. Slitage.