TRÅGSOFFA, sengustaviansk, Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Märkt ILG.

Vitmålad. Armstöd med bandfläta samt pärlstav. Löpande nagelsnitt runt sidor samt front. Kannelerade överkragade framben med fleuroner. Längd 200 cm.

Förstärkningar på ryggstöd samt sidoben. Slitage, repor, förbortfall, lösa spjälor, fläckar, smuts samt revor, avkortad.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed