Rak form med snedställda hörn, dörrpar med två underliggande dörrvarv på konande kannelerade ben. Bredd: 88 cm, djup: 46 cm, höjd: ca 102 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, fanérskador, lösa lister.