10 stolar, 2 karmstolar med rottingklädd rygg, samt bord med illägsskiva. Fanerat. L 191, tot längd 240 cm (iläggsskiva 51), bredd 116, höjd 74.
Märkt "Drexel Heritage Furnishing Inc", numr 127634.
Smärre slitage. Enstaka fanerbortfall. Senare klädsel. Skiva med slitage och fuktskador, enstaka fläckar.
En av amerikanska ambassadens tjänstebostäder.