Cylinderformade med svängda handtag. Svisselerad dekor. Lock med profiler av bland annat Karl XIV Johan samt Carl XV. Höjd ca 18-22cm.
Slitage. Repor. Bucklor. Bristningar. Lagningar. Monogramgravyr.