Skrin med räfflad dekor på locket. Invändigt trä. Längd 7 cm, bredd 10 cm, höjd 4 cm. Närmast kvadratisk ask med välvt lock krönt av blommor. Längd 11 cm, bredd 11 cm, höjd 5 cm. Askens vikt 260 g.
Slitage. Smärre repor.