Mahognyfanér. Dekorbeslag i gulmetall. Invärtes klädd i grön textil, inredning i form av två hyllplan. Svängda ben. Bredd 67 Djup 33 Höjd 144 cm.
Slitage. Tryckmärken i textil på hyllplan. Repor. Nyckel saknas.