RAM, rokoko, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Delvis genombruten dekor i form av bland annat rocailler och blommor. Bakstycke medföljer. Otydlig hallstämpel med datering 1769. Längd ca 135 (exklusive det lösa krönet som mäter ca 30 cm).
Omfattande skador, avslag. Krön avslaget (medföljer). Nagg.