Canvas märkt "FENDI", designad på slutet av 1970-talet, med detaljer samt justerbar rem i brunt läder. Dragtappen, märkt med logo, samt övriga detaljer, även de märkta med logo, i gulmetall.
Märkt på insidan med en plakett i gulmetall samt på utsidan med en läderetikett.
Bredd 21 cm, höjd 16 cm, djup 4 cm.
Märkbart slitage.