Även "Kongl. Djurgården, historisk statistik" av J.P. Tollstorp, Stockholm 1844, "Stockholms minnesstoder" av L.A. Weser, Stockholm 1855. Olika typer av bokband.
Slitage, två band med ställvisa skador, ej genomgångna.
Bla enligt namnstämpel: Prins August av Sverige.