Silver, E. Granit Helsingfors 1968. Silver bergskristall, Salovaara Åbo 1976. Silver rosenkvarts, Ailio Jyväskylä 1959. Silver rökkvarts, Turun Hopea Åbo 1962. Silver spektrolit, stämplad endast 925.
Bruksslitage, små böjningar, gravyr.