Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bl a bladstav kring glas, krön och underdel med blå botten och infälld medaljong. Utskjutande krön. Längd ca 54,5 (64 cm inklusive utskjutande krön), höjd ca 136,5 cm.
Slitage, smärre repor och smärre torrsprickor, mindre fläckar. Senare glas.