Trumpetformade med graverad dekor, den större med pålagd dekor i form av hjärtan. Höjd ca 7 resp 9 cm.
Skador, bucklor, slitage. Den mindre med gravyr.
Behållningen av försäljningen av detta föremål går till Alla Kvinnors Hus, en ideell förening som arbetar med kvinnor som utsatts för våld och övergrepp.