TESERVIS, 25 delar, porslin, "Grand", Arthur Percy, Upsala-Ekeby, 1900-talets mitt.
Ljusblå glasyr. Tekanna, sockerskål, mjölkkanna, 11 tekoppar med fat samt 11 assietter. Tekannans höjd 20 cm. Tekopparnas diameter 11 cm.
Smärre bruksslitage. Några repor.