Mahogny. Underdel med sarglåda samt 2 dörrar med bakomliggande hyllplan. Spegel med skuret krön. Bredd 87. Djup 45. Total höjd 247 cm. Nyckel finns.
Spegel saknar viss listdekor. Underdel med sprickor och smärre fanerskador. 2 lösa ben medföljer.