Förläggare, Auran Kultaseppä, Åbo 1948. Förgyllt skedblad. Längd 33,5 cm.
Sardintång, Kuopion Kultaseppä, Tavastehus 1928, samt sockertång, Hopeakeskus, Tavastehus 1948, delvis förgyllda. Sockertång med dekor av kottar.
Bruksslitage, gravyrer, anlöpningar.