Betsat lövträ. Floralt skuren dekor med uppskjutande krön. Skärm med petit pointsbroderi. Höjd 129 cm.
Med senare petit pointsbroderi, vilket inte är helt fastmonterat. Bruksslitage, färgfläckar samt repor.