MINIATYRPORTRÄTT, infattad i 18k guld, stämplad CN, möjligen Carl Nyström i Stockholm. Tot ca 4 gram.

Oval med glas och monterad med broschnål. Föreställande Konung Karl XIV Johan av Sverige och Norge. Höjd ca 2,5 cm.

Slitage, fläckar. Ej examinerad ur glas och infattning. Möjligen ursprungligen en kråsnål.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed