Fanerad mahogny. Rak form. Lockets insida med intarsiadekor föreställande figurscen. Nyckelhål med beninläggning. Undersida med otydlig inskription. Längd 31 Bredd 20 Höjd 12 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Slitage. Repor. Defekt låst. Kompletterat. Borrhål undertill.