Bonad björk. Skiva med rundade hörn. Raka ben. Svärtade dekorlister. Bär inskription undertill Bröderna Berglund Örnsköldsvik 1938. Längd 300, Bredd 105, Höjd 77.
Fuktfläckar. Repor och nötmärken. Stötskador.