Hortus Cliffortianus, plantas exhibens quas in hortistam vivis quam siccis, Hartecampi in Hollandia, coluit vir nobilissimus & generossimus Georgius Clifford juris utriusque doctor...auctore Carolo Linnaeo.
Graverad titelplasch, titelblad med tryck i svart och rött, 36 botaniska planscher. Samtida helfranskt skinnband med upphöjda bind. Folio.
Slitage, fläckar, några sidor med riss, någon sida med mindre pappersförlust, spricka invändigt i ryggbindningen, renoverat skinnband med senare rygg och skadade hörn. Sprickor och repor på bokbandet. Ej fullständigt genomgången.