LAMPETTER, ett par, förgylld brons, 1800-talets slut.

För tre ljus, väggfästet dekoreras av blad samt bär. Ljusarmarna har formen av blomstjälkar med blad. Bredd 27 cm, höjd 23 cm, djup 24 cm.

Slitage, anlöpningar, hål för prismor. Prismorna saknas. En ljuspipa med skadade gängor.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.