Fodral i mahogny. Intarsiadekor i locket. Mässingsrulle. 6 klockor. Längd 60, bredd 30, höjd 23.
Bruksslitage. Märken och repor. Låshus saknas. Ej funktionstestad. Fanérskador på insidan av locket. Blekt. Nyckel saknas.
Korrespondens angående speldosan medföljer mellan Stadsfogde Bertil Svidén i Nora och Greve Axel Rudenschöld i Malmö.