Benvit botten med polykrom medaljong och tätt blommönster. Benvit huvudbård med palmett-, blom- och bladranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med obetydliga lagningar, kortsidorna saknar några knutrader.