Fanerat med mahogny. Låda i sarg. Rund form. uppfällbara slag. Svarvade ben, avslutande hjultrissor. Diameter utfällt 121, höjd 73cm.
Bruksslitage. Maskstungen. Repor. Fanérskador. Spricka i lådbotten, möjligen senare.